Jak zdobyć prawo jazdy na tira (C+E) i ile to kosztuje? - Praca dla kierowcy
Praca dla kierowcówZapytaj o ofertę

Jak zdobyć prawo jazdy na tira (C+E) i ile to kosztuje?

Grzegorz Cioroch

Jeśli do nas trafiłeś, to znaczy, że szukasz odpowiedzi na nurtujące wielu przyszłych kierowców pytanie, jak zostać kierowcą tira oraz jak zdobyć prawo jazdy C+E. Internet jest niezłą kopalnią wiedzy, jednak wpisując hasło „jak zdobyć prawo jazdy na tira” lub „prawo jazdy na ciężarówkę” odnajdziemy setki artykułów i materiałów na temat wszystkiego, ale zwykle nie tego, czego akurat szukamy…

Dlatego, jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, i chciałbyś wiedzieć ile to kosztuje, to nie szukaj dalej, bo wszystkie odpowiedzi masz poniżej (stan 12/2021) 😊

Jak zostać kierowcą tira?

Wiemy już, że szukasz sposobu na to, by uzyskać uprawnienia na prowadzenie pojazdów ciężarowych (prawo jazdy CE lub samo C). Zanim jednak w pełni się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że nie jest to prosty zawód.

Z pracą kierowcy wiąże się wiele wad… zaczynając od długich podróży, które spędzisz bez stałego dostępu do sanitariatów oraz rozłąka od rodziny nieraz na całe tygodnie. Do wad należy zaliczyć też brak możliwości zrobienia normalnych zakupów na trasie, bo przecież nie można wjechać dużą ciężarówką do miasta czy też presję wywoływaną przez dyspozytorów. Sama praca do najbardziej komfortowych również nie należy, poza ryzykiem nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, na parkingach może brakować miejsc abyś mógł spokojnie wykręcić swoją pauze.

Nie zniechęcając Cię już jednak bardziej, powiedzmy o zaletach tej pracy 😊 ponieważ na nich jeśli chciałbyś pracować jako kierowca tira, powinieneś się skupić!

Jeśli…

 • Marzysz o tym, aby podróżować po świecie, odwiedzając różne ciekawe miejsca i kultury…
 • Kierowanie pojazdem sprawia Ci frajdę i jest po prostu Twoją pasją..

…to praca kierowcy samochodów ciężarowych może być dla Ciebie!

Postanowiliśmy przygotować dla Ciebie ten wpis, aby ułatwić Tobie oraz wszystkim przyszłym kierowcom zdobycie prawo jazdy CE lub C i znaleźć dobrą pracę dla kierowcy. Przejdźmy do konkretów.. jakie warunki musisz spełnić, aby zostać kierowcą zawodowym?

Mieć chęci i zdrowie! 😉 

Kierowcą ciężarówki nie może zostać każdy, lecz prawie każdy, warunkiem kluczowym, który musisz spełnić, aby wykonywać zawód kierowcy tira oraz zdobyć prawo jazdy na ciężarówkę to brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz osiągnięcie wymaganego wieku, dla kategorii C lub CE jest to 21 lat, ale są od tego wyjątki o których trochę więcej w dalszej części.

Jako ciekawostkę dodajmy, że do utrudnień na tle zdrowotnym coraz częściej doliczyć należy cukrzycę, nie wyklucza to jednak całkowicie, a wymaga jedynie częstszych badań lekarskich.

Jeśli spełniasz wymagania dotyczące aspektów zdrowotnych, pozostają wymogi formalne, takie jak uprawnienia…

Prawo jazdy na tira…

Tak, prawa jazdy co logiczne są Ci niezbędne 😉, ale jakie prawo jazdy?

Zależnie od tego, czym chciałbyś jeździć, może się okazać, że wystarczy Ci prawo jazdy kategorii C1 albo samo prawo jazdy na ciężarówkę C, jednak zdecydowanie najlepiej jednorazowo załatwić temat i zrobić prawo jazdy CE (C+E).

Zanim o kosztach ustalmy jeszcze, do czego uprawniają konkretne kategorie:

Kategoria C1 – pozwali Ci jedynie na prowadzenie lekkich pojazdów z lekką przyczepą, lekkich, czyli takich z przedziału wagowego 3,5-7,5 tony.

Kategoria C – pozwala na prowadzenie już cięższych pojazdów o masie powyżej 3,5T wraz z lekką przyczepą, pozwala to na przykład na jazdę tak zwanymi solówkami.

Kategoria CE (C+E) – pozwala nam na kierowanie zespołem pojazdów z ciężką naczepą lub przyczepą, czyli potocznie nazywanego “TIR’a”.

I tu wyjaśniamy co właściwie oznacza TIR?

Jest to skrót, który pochodzi z języka francuskiego: “Transport International Routier” po polsku oznacza to Międzynarodowy Transport Drogowy. Ten skrót można było zobaczyć dawniej w formie niebieskiej tabliczki na pojazdach ciężarowych. Dziś z racji Unii Europejskiej i zniesionych ceł widać tą tabliczkę coraz rzadziej. Wielu Polaków potocznie używa skrótu TIR właśnie na określenie dużego zestawu pojazdu ciężarowego 40t, czyli ciągnika siodłowego z naczepą. 

Od ilu lat można robić prawo jazdy na tira?

Jak wcześniej już wspomnieliśmy jednym z wymogów, jakie musisz spełnić to osiągnięcie odpowiedniego wieku, aby móc zrobić prawo jazdy na samochody ciężarowe.

W zależności od kategorii, jaką chciałbyś zrobić, wiek może się różnić. Kategorię C1 możesz zrobić już w wieku 18 lat, jednak tak jak w przypadku pozostałych kategorii wymagane jest posiadanie już kategorii B, która uprawniania do prowadzenia samochodów osobowych.

Kategorię C oraz prawo jazdy CE (C+E) można zdobyć dopiero w wieku 21 lat, jednak od tej reguły jest wyjątek. Możesz uzyskać te kategorie, jeśli ukończyłeś 18 lat i przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy kategorii C lub C+E ukończyłeś kwalifikację wstępną w pełnym wymiarze 280 h, o której więcej w dalszej części tego tekstu.

Czyli reasumując da się wcześniej, niż w wieku 21 lat bo już od lat 18 😉 

Ile kosztuje prawo jazdy na tira i jakie koszty się z nim wiążą?

W zależności od regionu, w jakim mieszkasz, ceny mogą się lekko różnić. Dlatego ceny, jakie Ci przedstawimy w odpowiedzi na pytanie “ile kosztuje prawo jazdy na tira?”, potraktuj jako sugestie, ponieważ finalnie możesz zapłacić trochę mniej lub więcej. Dodatkowo pamiętaj, że kurs na prawo jazdy to tylko jeden z wielu kosztów, jakie będzie trzeba ponieść.

No tak, bo koszt kursów i egzaminów to nie wszystko… Jeśli planujesz zdobycie uprawnień kategorii C+E potrzebujesz przygotować się na poniższe:

I. Wyrobienie PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę, który możesz wyrobić w wydziale komunikacji, online lub za pośrednictwem szkoły nauki jazdy, do wyrobienia PKK wymagane jest:

 • Badanie lekarskie, którego koszt to około 200 złotych oraz,
 • Badanie psychologiczne, za które zapłacić trzeba około 150 złotych,
 • Opcjonalnie, jeśli nie masz zdjęcia, wyrobienie go u fotografa to koszt zwykle w granicach 30 złotych.

II. Opłacenie kursu na prawo jazdy, zależnie od kategorii:

 • prawo jazdy cena dla kategorii C1 to około 2800-3000 złotych,
 • prawo jazdy cena dla kategorii C to około 2900-3400 złotych,
 • prawo jazdy na tira cena dla kategorii C+E, jeśli masz już kategorię C, to koszt kursu mieści się w przedziale 2800-3200 złotych,
 • prawo jazdy na tira cena dla kategorii C+E, jeśli chcesz zrobić cały pakiet, wychodzi wtedy najtaniej, można znaleźć oferty już od 4600 złotych do 5600 złotych.

Pamiętaj! Przy wybieraniu szkoły nauki jazdy, zapytaj o ilość kursantów, jeśli szkoła jest oblegana, może się okazać, że jazdy praktyczne będziesz miał raz w tygodniu po 2-3h, przez co cały kurs rozciągnie się mocno w czasie!

III. Opłata za przystąpienie do egzaminu:

 • część teoretyczna kosztuje 30 złotych,
 • część praktyczna, za którą trzeba zapłacić dla kategorii C 200 złotych oraz dla kategorii C+E 245 złotych.

IV. Kwalifikacja wstępna zawodowa, jeśli chcesz zostać kierowcą zawodowym, potrzebujesz odbyć również kwalifikację wstępną, podczas której nauczysz się więcej technicznych aspektów pracy kierowcy, przepisów prawa dotyczącego mocowania ładunków, optymalizacji zużycia paliwa i przepisów BHP. Pomyślne ukończenie kwalifikacji wstępnej zostanie potwierdzone kodem 95 w Twoim prawie jazdy. Chcąc zostać zawodowym kierowcą pojazdów ciężarowych nieodzowny jest kod 95, dlatego przy późniejszym wyrabianiu swojego nowego prawka dopilnuj, aby ten kod się tam znalazł.

Koszt kwalifikacji wstępnej pełnej to kwota z przedziału 3500-4000 złotych i zawiera 260h teorii oraz 20h praktyki. Alternatywą dla osób w wieku od 21 lat, jest możliwość skorzystania z kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, która obejmuje 140h (130h teorii oraz 10h praktyki), koszt wariantu przyspieszonego to około 2500-3000 złotych.

V. Koszt wyrobienia prawa jazdy… po tym, jak zdasz egzamin Państwowy oraz uzyskasz kwalifikację wstępną, za wyrobienie prawa jazdy musisz zapłacić jeszcze 100,50 złotych tak, jak za każde prawo jazdy.

Niestety, jeśli chcesz zostać kierowcą zawodowym, to koszty na tym się nie kończą, potrzebujesz jeszcze wyrobić kartę kierowcy, a przynajmniej warto ją wyrobić, ponieważ pozwala jeździć ciężarówkami z tachografem cyfrowym, a wszystkie nowe pojazdy właśnie taki mają.. Jej koszt to 172,20 zł.

Podsumowując wszystkie koszty, jakie musiałbyś ponieść, aby uzyskać prawo jazdy C+E wychodzi kwota około 9 780 złotych, dlatego warto mieć przygotowane mniej więcej 10 000 złotych!

Kierowca TIR-a praca dla świeżaka!

Zdobycie prawa jazdy oraz uprawnień to dopiero pierwszy krok na drodze do bycia kierowcą zawodowym. W tej branży równie ważne co uprawnienia, jest doświadczenie, o które będzie pytać Ciebie większość przyszłych pracodawców.

Jak jednak zdobyć pracę, w której wymagane jest doświadczenie, nie mając doświadczenia?

I tu wchodzimy my, cali na biało! W naszej ofercie znajdziesz pracę, dzięki której możesz zdobyć wymagane doświadczenie u dobranego pod Ciebie pracodawcy!

Współpracujemy z ponad 150 firmami i już 355 kierowców znalazło pracę, która daje im poczucie bezpieczeństwa i w której zarabiają obiecane wcześniej pieniądze.

Nie czekaj i działaj, sprawdź teraz jakie oferty pracy na Ciebie czekają

Oferty pracy dla kierowców bez doświadczenia >>>

A teraz w skrócie od szofera B do kierowcy C/CE

Powyżej w opisowy sposób pokazaliśmy Ci co potrzebujesz załatwić, natomiast poniżej znajdziesz to w formie przejrzystej tabeli z checklistą.

Wszystko znajdziesz tu i to na jednej stronie:

.