Euro currency money banknotes background. Payment and cash concept. Announced cancellation of five hundred euro banknotes. Top view. Banner. Copy space

Na jakie zarobki może liczyć kierowca tira w Niemczech?


Długie godziny za kółkiem, obowiązkowe postoje, ciągłe życie w samochodzie, a do tego niezbyt dobry status społeczny. Czy praca jako międzynarodowy kierowca tira jest trudna? Czym w ogóle zajmuje się taka osoba i jakie cechy są niezbędne do podjęcia zatrudnienia na tym stanowisku? W końcu, na jakie wynagrodzenie może liczyć kierowca w Niemczech? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Czym zajmuje się kierowca ciężarówki?

Wiele osób sądzi, że praca dla kierowcy za granicą jest prosta. Wystarczy przecież przyjechać w określone miejsce, załadować towar, a następnie przewieźć go do punktu docelowego. Czy rzeczywiście to jedyne, czego wymaga się od kierowców? Jak się okazuje, zakres obowiązków takich osób jest znacznie szerszy.
Kierowcy samochodów ciężarowych mają za zadanie nie tylko przewożenie ładunków z punktu A do punktu B. Praca na tym stanowisku wymaga od kierującego odpowiedniego planowania. I tak szofer powinien wiedzieć, gdzie może się zatrzymać, aby zrobić tak zwana „pauzę”, wykąpać się czy coś zjeść. Powinien potrafić obliczyć, ile czasu zajmie mu dany odcinek drogi zakładając, że po drodze nie będzie żadnych niespodzianek typu korek. Dodatkowo musi mieć duży zapas cierpliwości, bowiem czas za- lub rozładunku może się z różnych przyczyn znacznie wydłużyć – w tej pracy trudno jest przewidzieć wszystkie sytuacje zarówno u klienta, jak i na drodze.

praca za granicą dla kierowcy

Kto może zostać kierowcą tira?

W sieci można dzisiaj znaleźć liczne oferty pracy na stanowisku kierowca międzynarodowy, rzadko jednak w tego typu ogłoszeniach można znaleźć konkretne informacje dotyczące proponowanych zarobków. Natomiast szczegółowo wymieniane są wymagania stawiane kandydatom. Kilka z nich to:

  • Doświadczenie
  • Dyspozycyjność,
  • Znajomość języków obcych

Najważniejszym wymogiem, który należy jednak spełnić, aby móc w ogóle podjąć zatrudnienie na stanowisku kierowcy, jest posiadanie uprawnienia C lub C + E. Aby je zdobyć, po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, należy przystąpić do kursu umożliwiającego otrzymanie kategorii C (aby otrzymać prawo jazdy kat. C osoba, ubiegająca musi mieć ukończone 21 lat). Kategoria C daje możliwość kierowania pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony z wyjątkiem autobusu.
Po uzyskaniu prawa jazdy kategorii C można przystąpić do kursu kategorii C + E. Dodatkowo, chcąc liczyć na wyższe wynagrodzenie, decydując się na pracę kierowcy za granicą, można ubiegać się o specjalistyczne uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych – ADR.
Warto też dodać, że praca w tym zawodzie jest dość mocno obciążająca psychicznie i fizycznie. Dlatego odporność na stres, dobry wzrok i kondycja to podstawa.

praca kierowca międzynarodowy

Ile naprawdę zarabia kierowca ciężarówki w Niemczech?

Zarobek kierowcy w Niemczech zależy od wielu czynników. Po pierwsze od klasy podatkowej, którą uzyska się w Niemczech. Osoba w stanie wolnym z I klasa uzyska średnio o 100 – 250 Euro mniej niż osoba w stanie małżeńskim, która posiada klasę III. Po drugie, znając niemiecki, można liczyć na atrakcyjniejsze finansowo oferty. Po trzecie miejsce pracy, więcej można zarobić w zachodnich Niemczech aniżeli we wschodnich. Wreszcie liczy się charakter pracy, ponieważ kierowca posiadający ADR’y na cysternie zarobi lepiej niż kierowca bez tych uprawnień na zwykłej „plandece”. Można zatem założyć, że najniższy dochód netto (wynagrodzenie z dietami) kierowcy C+E na I klasie podatkowej oscyluje w granicach 1800 Euro miesięcznie. Na tyle mniej więcej może liczyć kierowca nieznający języka niemieckiego na zwykłej naczepie „Firance”. Kierujący cysterną, który jest w stanie małżeńskim, zna język niemiecki, ma doświadczenie i posiada ADR’y może liczyć na 2400 do 2600 Euro netto miesięcznie. Zgodnie z zasadą najpierw praca, potem płaca osoba sumiennie pracująca może w dobrych firmach z czasem również liczyć na podwyżki.

Gdzie można szukać pracy jako kierowca tira?

Osoby, które interesuje praca na stanowisku kierowca międzynarodowy, mają ten komfort, że ich obszarem działalności może być właściwie cała zagranica. Mogą podejmować się pracy dla dowolnych podmiotów na terenie Europy, a po zdobyciu odpowiednich uprawnień, realizować zadania transportowe nawet na terenie Azji czy Afryki. Poza tym, że kierowcy są poszukiwani przez firmy transportowe, mogą też szukać zatrudnienia bezpośrednio w przedsiębiorstwach specjalizujących się w usługach transportowych lub na portalach internetowych taki jak np. www.praca-dla-kierowcy.pl