Niemcy – kierowcy ciężarówek potrzebni od zaraz! - Praca dla kierowcy
Praca dla kierowcówZapytaj o ofertę

Niemcy – kierowcy ciężarówek potrzebni od zaraz!

Grzegorz Cioroch

Jesteś fanem motoryzacji, a do tego lubisz jazdę samochodem i długie trasy? Ukończyłeś dwadzieścia jeden lat i masz ważne prawo jazdy kategorii C+E lub C? Jeżeli tak, to być może praca w Niemczech jako kierowca tira jest właśnie dla Ciebie!
Od kilku lat na terenie Niemiec regularnie odnotowywany jest brak osób chętnych do pracy na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego. Starsze pokolenie przechodzi na emeryturę, natomiast młodzi obywatele nie są zbytnio zainteresowani tym zawodem. Szansę na zatrudnienie mają między innymi Polacy. Mowa o blisko kilka dziesięciu tysięcy miejsc pracy rocznie.

Zadania kierowcy ciężarówki

Podstawowym zadaniem kierowcy jest prowadzenie pojazdu ciężarowego i bezpieczne przewożenie ładunków z punktu A do punktu B – wydawać by się mogło, że to najważniejszy i zarazem jedyny obowiązek osoby zatrudnionej na tym stanowisku, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Zakres zadań jest znacznie szerszy.
Praca dla kierowcy ciężarówki w Niemczech wiąże się, chociażby z koniecznością sprawdzania i przygotowania pojazdu do drogi, a niekiedy także z wykonywaniem drobnych napraw oraz konserwacji. Ponadto, osoba pracująca w tym zawodzie pomaga lub sama dokonuje za- i rozładunku pojazdu.
Gdzie można znaleźć pracę na stanowisku kierowcy?
Profesjonalni kierowcy mogą szukać zatrudnienia przede wszystkim w różnego rodzaju przedsiębiorstwach transportowych, w szczególności w firmach specjalizujących się w:

  • Spedycji i logistyce,
  • Usługach pocztowych i kurierskich,
  • Komunikacji miejskiej,
  • Usługach holowniczych i drogowych,
  • Transporcie autobusowym (np. równie popularna jest praca dla kierowcy autobusu w Niemczech),
  • Transporcie materiałów budowlanych,
  • Gospodarką odpadami itp.

praca dla kierowca ciężarówki

Praca dla kierowców ciężarówek w Niemczech – zarobki

Niemcy wprowadzili najniższe wynagrodzenie za godzinę, które obowiązuje także osób pracujących na stanowisku kierowcy pojazdu ciężarowego. Zgodnie z przepisami powinni oni zarabiać nie mniej niż 8,84 Euro za godzinę (Stan 2018 rok). Co ważne, zapis ten dotyczy także obcokrajowców i w świetle prawa, jeżeli pracownik polskiej firmy transportowej pracuje wyłącznie na obszarze państwa niemieckiego np. na tak zwanych kabotażach, wówczas wynagrodzenie minimalne także musi być respektowane.
Warto też dodać, że przedsiębiorstwo zatrudniające takiego pracownika będzie musiało dokonać rejestracji we właściwym urzędzie i przechowywać dokumentację dotyczącą wypłacanego mu wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę, że średni kurs euro wynosi 4,2 zł, można z łatwości oszacować, że osoba pracująca na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego będzie zarabiać minimum 36 zł brutto za godzinę. Obecnie przedział wynagrodzenia w tej grupie zawodowej kształtuje się na poziomie od 1800 nawet do ponad 3000 euro brutto.

Na co zwrócić uwagę podejmując pracę jako kierowca ciężarówki?

kierowca międzynarodowy

 

Jeśli interesuje Cię praca w Niemczech dla kierowców ciężarówek, warto przemyśleć swoją sytuację rodziną oraz ewentualne dojazdy do pracy. Wyjazd za granice, może wiązać się z daleką odległością od miejsca zamieszkania. Co więcej, jeśli już podejmiesz pracę na tym stanowisku, przestrzegaj obowiązujących przepisów w zakresie zabezpieczenia ładunku, ograniczeń prędkości, a także zachowywania odstępu między pojazdami w celu uniknięcia mandatów i co ważniejsze wypadku. W przypadku kolizji koszty zwykle są pokrywane z polisy pracodawców. Tylko w niektórych sytuacjach (np. w przypadku działania umyślnego) kierowcy są osobiście pociągani do odpowiedzialności.